Uus täiselektriline Porsche Macan on jõudmas lõpusirgele: läbitud üle 3,5 miljoni katsekilomeetri

 

Porsche katsetab uue täiselektrilise Macani prototüüpe äärmuslikes tingimustes,  et valmistada eduka linnamaasturi järeltulijat ette lähenevaks maailma-esmaesitluseks. Sõiduk on välja arendatud nö täiesti puhtalt lehelt ning arendustööde ja katsetuste ajal pole kulusid kokku hoitud. 

 

Kümme aastat pärast esimese Macani turuletulekut esitletakse peagi Macani uut täiselektrilist põlvkonda. Tegu on esimese Porsche mudeliga, mis ehitatakse uuele elektriliste preemiumsõidukite platvormile (Premium Platform Electric ehk PPE). Põhjalik katsetuste programm peab tagama põhjaliku ettevalmistuse turuletulekuks. Lisaks simulatsioonidele virtuaalmaailmas ja tuuletunnelis, pannakse tugevat rõhku prototüüpide katsetamisele reaalsetes tingimustes, et muuta uus Porsche mitte ainult sportlikumaks, vaid ka tõhusamaks.

Õhutakistustegur 0,25 – disainerid ja aerodünaamikainsenerid tegutsevad käsikäes

„Porsches on uue mudeli väljatöötamisel alati põhiteemadeks sõidudünaamika, täpsus, efektiivsus ja disain,“ ütles Macani mudelkonna direktor Jörg Kerner. Üheks proovikiviks oli uue Macani identiteedi säilitamine aerodünaamika valguses, mis mängib olulist rolli auto sõiduulatuse tagamisel. Seetõttu oli äärmiselt oluline teha tuuletunneli arendustööde ajal tihedat koostöö disainiosakonna ja aerodünaamika testijate vahel. „Töötasime koos läbi iga millimeetri, et saavutada optimaalne tasakaal esteetika ja funktsionaalsuse vahel.“ ütles Style Porsche välisdisaini juht Peter Varga.

Tiimitöö tulemusena saavutas Porsche edu disaini ja aerodünaamika ühendamisel. Selleni jõuti mitte üksnes pilkupüüdva silueti, vaid ka Porsche aktiivaerodünaamika (PAA) elementide ja muude sihipäraste meetmete abil. „Kõik aktiivaerodünaamika elemendid annavad märkimisväärse panuse sõiduulatusse,“ ütles aerodünaamika ja aeroakustika direktor Thomas Wiegand. „Meil on automaatselt liikuv tagaspoiler ja aktiivsed õhusuunajad eesmistes õhuvõtuavades.“ Ka auto all leidub liikuvaid elemente. Sõiduki põhi on sile ja kinnine nagu võidusõiduautol, isegi tagasilla piirkonnas. Põhjakatted on elastsed ja tagavad ka vetrudes väikese õhutakistuse – see on uuenduslik lahendus lisaks voolujoonelisusele, suuresti suletud velgedele ja rehvide optimeeritud kontuuridele. Tavalise maanteesõidu puhul omandab Macan automaatselt oma ideaalselt voolujoonelise kuju. Tagaspoiler nihkub ökoasendisse, õhuklapid sulguvad ja veermik lastakse madalamaks. Niisugustes oludes mõõtis Wiegandi tiim õhutakistusteguriks 0,25 (varem 0,35). See kõik teeb Macani üheks aerodünaamilisemaks linnamaasturiks, mis omakorda avaldab suurt mõju efektiivsusele. WLTP-tsükli sõiduulatused on kõigil variantidel üle 500 kilomeetri.

Kiirlaadimine võimsusega kuni 270 kW kõigile turgudele

Uue Macani elektrimootorid saavad energiat põhja all paiknevast liitium-ioonakust brutomahutavusega 100 kWh, millest 95 kWh on aktiivselt kasutatav. PPE 800-voldine arhitektuur uues Macanis teeb võimalikuks suure võimsusega kiirlaadimise, mida arendustööde käigus kogu maailmas ka katsetati. „Meie põhiturgudel kehtivad erinevad laadimisstandardid. Seetõttu pöörasimegi katsetustel oma prototüüpidega palju tähelepanu erinevate raamistikutingimuste kontrollimisele erinevates asukohtades ning vajadusel kohandasime ka oma tehnoloogiat. Laadimine peab lihtsalt töötama, igal pool ja igal ajal,“ ütles Kerner. Uue Macani alalisvooluga laadimise maksimaalvõimsus 800-voldistes laadimisjaamades on kuni 270 kW. Aku saab vähem kui 22 minutiga laadida 10-protsendiselt täituvuselt 80 protsendini. 400-voldistes laadimisjaamades kasutatakse niinimetatud pangakaupa laadimist – kõrgepingelülitiga jagatakse 800-voldine aku kaheks 400-voldiseks akupangaks. See võimaldab eriti efektiivset laadimist võimsusega kuni 150 kW ilma täiendava kõrgepingevõimendita. Vahelduvvooluga saab laadida võimsusel kuni 11 kW.

Sõidudünaamika katsetused äärmuslikes tingimustes

Uue Macani väljatöötamisel võttis Porsche arvesse margile omast sõidudünaamikat ja iseloomulikku sõidutunnet. Need põhiväärtused on ka katsetustel eriti suure tähelepanu all. Katsetuste erinevatel etappidel on eesmärk kooskõlastada värskelt väljatöötatud komponentide ja süsteemide toimimist ning tagada nende koostoime stabiilsus ja sujuv funktsioneerimine. Kestvuskatsetustel katsetatakse sõidukit väga karmides töötingimustes, mida kliendid tulevikus kogevad vaid ekstreemsetes olukordades. Praeguseks on täiselektrilise Macani maskeeritud prototüübid läbinud katseradadel ja avalikel teedel üle kolme ja poole miljoni kilomeetri.

Katsetamaks ajami kõigi aktiivkomponentide koostoimet äärmuslikes kliima- ja sõiduoludes, on katseautosid kasutatud kõikjal maailmas. „Me katame ära kõik temperatuurivahemikud, alates 30-kraadisest pakasest Skandinaavias kuni 50-kraadise kuumuseni, mida kogesime Californias Surmaorus,“ jätkas Kerner. „Ning loomulikult peab linnamaastur sõitma igal pinnasel. Seetõttu sõidame mitte ainult maanteedel, vaid ka maastikul, kruusal, lumel ja jääl.“ Tagasillaeelistusega nelikveolises täiselektrilises Macanis tunneb end selles mõttes alati koduselt. Porsche kasutab esi- ja tagasillal ainult uusima põlvkonna püsimagnetitega sünkroonmootoreid. Need pakuvad tippvõimsust kuni 450 kW ja ning tagavad optimaalse võimsuse. Elektrooniliselt juhitav Porsche veojõuhalduse süsteem (PTM) tuleb tippmudelil paigaltvõtusüsteemiga saadaoleva rohkem kui 1000 Nm pöördemomendi jagamisega toime peaaegu reaalajas. Tagamaks Macanile omaseks saanud laia spektrit, kiiret sõitu ja mugavust, võtsid insenerid kasutusele Porsche aktiivvedrustuse süsteemi, mis sisaldab kaheklapilisi amortisaatoreid, õhkvedrustust, tagadiferentsiaali lukustust ja esimest korda ka tagarattaroolimist pöördenurgaga kuni viis kraadi.

Rohkem infot ning foto- ja videomaterjali leiate newsroom.porsche.com

Viimati muudetud: 16.01.2024